Laen.ee blogi Uudised, kampaaniad ja parimad pakkumised!
Ärilaenu saab ka lihtsamalt
Blogi

Ärilaenu saab ka lihtsamalt

Ettevõtjana tean kui keeruline on ettevõttele, eriti alustavale ärile, pangast laenu saada. Vaja on esitada kõikvõimalikke finantsaruandeid, mis polegi nii keeruline, kuid sealt nähtavad numbrid peavad olema väga positiivsed. Pangast saavad laenu eelkõige väga tugevad ettevõtted ja suurkorporatsioonid, kes tegelikult seda laenu liiga palju ei vajagi. Näiteks alustava väikeettevõtte finantsnäitajad (kasumiaruanne, bilanss jne) pole sisuliselt kunagi panga jaoks piisavad, jagab oma kogemusi Paavo, tatoo salongi omanik:

Enne negatiivset laenuotsust võib kuluda mitu nädalat erinevate dokumentide esitamiseks. Kulutasin pankadega suhtlemisele kokku kaks kuud, mille tulemus oli ümmargune null. Suhtlus pankadega kärbib kõigele lisaks sinu eneseväärikust ja usk äriplaani trambitakse jalge alla.

Investeerimisvajadus tekib sageli kiiresti

Ettevõtte arengu seisukohast võib ärilaen olla teatud hetkedel kriitilise tähtsusega. Ehkki loobumismõtted olid juba peas, siis õnneks ma ei andnud alla ja otsisin laenuvõimalusi edasi. Väljavaateid polnud palju, sest ühtegi kinnisvara polnud mul ka ajahetkel kasutada, et hüpoteeklaenu võtta. Lõpuks leidsin teenusepakkuja laen.ee ja tagantjärele mõeldes oli see tõeline vedamine.

Ma ei peatu pikalt protsessil ja klienditeenindusel, mis oli ülimalt kiire ja lihtne. Positiivse laenuotsuse sain näiteks tunniga. Sain kiiresti üle 25 000€ arvele. 

Starditoetus vs ärilaen

Oma pisikese äri avasin alustava ettevõtja starditoetuse abil, millest võiks eraldi blogi kirjutada. Bürokraatia hulk, mis starditoetuse kulutamise ja aruandlusega kaasnes, oli hoomamatu. Ma pidin tegema ettevõtte jaoks mitte parimaid otsuseid, sest näiteks ei saanud  soetada spetsiifilisi lisaseadmeid – toetus nägi ette kolme võrdleva pakkumise võtmist Eestist. Eestis aga polnud ühtegi ettevõtet, kes minu jaoks vajalikke seadmeid müüs. 
Võin julgelt öelda, et toetuse väljastajaid ei huvita ettevõtte käekäik ja areng, vaid üksnes nende ülibürokraatlike tingimuste täitmine. Lõpuks arvutasin kokku kõik toetusest tingitud ebavajalikud kulutused, mida pidin tegema ja selgus, et olin otsapidi miinuses. Sisuliselt oleks teinud sama välja kui oleks võtnud ärilaenu ja selle tagasi maksnud. Sellisel juhul oleksin saanud ise oma investeeringuid juhtida ja osta seadmeid, mida päriselt vajasin.
Lisaks, ma ei ole rääkinud üüratust ajakulust, mille toetuse saamiseks ja aruandluseks kulutasin. Siinkohal soe soovitus kõigile alustavatele ettevõtjatele: ärge astuge starditoetuste bürokraatliku rongi peale – sealt väljutakse väga harva võitjatena. Kaaluge parem ärilaenu, mis jätab teile vabad käed tegutsemiseks ning hoiab kokku suures mahus aega!
Soovin kõigile ettevõtlikele inimestele edukaid projekte!
 
Paavo
Tatoo-salongi omanik
 
 
Vestlus - konsultant
Tere!
Kuidas saame Teid aidata?