Vaata, kui suur tuleb Sinu automaks
Üks olulisemaid ja enim arutelusid tekitanud seadusmuudatusi 2023. aastal on planeeritav automaks. Tegemist on olulise maksumuudatusega, sest see mõjutab igat praegust ja tulevast autoomanikku üle Eesti. Kuigi automaksu planeeritakse jõustuma 2025. aastal, siis tekitas uudis maksumuudatusest rohkelt erinevaid arvamusi ning ilmselt ka arusaamatusi selle tagamaadest ja vajalikkusest.
Miks soovitakse kehtestada automaks 2023. aastal?
Automaksu kehtestamist planeeritakse 2023. aastal mitmetel põhjusel. Tulenevalt maksu mitmetahulisest olemusest, on oluline mõista, et eelkõige kehtestatakse automaks riigieelarve vajadustest tulenevalt: kuna riigieelarves esineb olulisi rahalisi puudusi, siis automaksust laekuvad tulud võimaldavad katta riigi kulutusi ja tagavad piisava rahastuse avalike teenuste, teede hoolduse ja infrastruktuuri arendamiseks. Lihtsalt seletatuna maksavad võimsama mootori ning suurema keskkonnakahju tekitajad ka rohkem automaksu, et tehtud kahju kompenseerida ning saadud tulu infrastruktuuri arendamisse suunata.
Lisaks finantsilisele poolele on automaks oluline ka Eestis registreeritud sõidukite arvu reguleerimiseks ning keskkonnasõbralikuma tuleviku loomiseks. Kuna plaanitav automaks kehtib igale sõidukile, nii vanale, uuele, võimsama mootoriga kui vähem võimsama mootoriga, tuleb igal sõiduki omanikul kompenseerida tema sõiduki tekitatud keskkonnakahju automaksuna. Ent kuna reeglina on automaks kõrgem just võimsamate mootoritega või vanemate, keskkonnale kahjulikumate sõidukite puhul, soodustatakse väiksema maksumääraga ka keskkonnasõbralike sõidukite soetamist.
Millest koosneb automaks?
Automaksu ülesehitus on kompleksne ja selle suurus sõltub erinevatest teguritest nagu auto maksumus, vanus, kasutatav kütus ja heitmete hulk. Näiteks keskkonnasõbralikumad autod võivad olla maksustatud madalama määraga, julgustades inimesi valima ökoloogiliselt säästlikumaid sõidukeid. Automaksu suuruse arvutamine hõlmab mitmeid erinevaid valemite kombinatsioone, mis määravad kindlaks igale autole vastava maksusumma. See muudab süsteemi õiglasemaks, kajastades sõidukite erinevat mõju keskkonnale ja ühiskonnale tulenevalt sõiduki näitajatest.
Automaksu arvutamisel on abiks automaksu kalkulaator, mis võtab summa kalkuleerimisel arvesse sõiduki tüüpi, esmaregistreerimise aastat, sõiduki täismassi, mootorit ja CO2 standardit. Automaksu kalkulaator näitab tulemusena nii sõiduki eest makstavat aastamaksu kui sõiduki esmakordse Eestis registreerimise korral registreerimistasu. Igal sõiduki omanikul on võimalik automaksu kalkulaatori abil arvutada välja ka enda eeldatav maksukohustuse suurus.
Millal jõustub automaks?
Kui automaksu esitleti laiemale üldsusele 2023. aastal, siis automaksu planeeritakse kehtestada kahe aasta pärast, aastal 2025. Lisaks on olemas info, et automaksu iga-aastane makse tuleb teostada kord aastas hiljemalt 1. oktoobriks, auto omaniku või liisinguvõtja poolt, ning makseid koordineerib Maksu- ja Tolliamet.
Kuigi kehtestatav automaks Eestis on tekitanud rohkelt arutelusid, siis tõenäoliselt pole automaksust pääsu. Sellegipoolest on automaksu eesmärk positiivne: tuua riigile rohkem tulu, et panustada üldisesse arengusse ning samas vähendada ka Eesti elanike keskkonnasaastet. Paraku tähendab see aga ka seda, et automaks Eestis teeb sõiduki omamise kulukamaks kõigile elanikele.