Miks elektri börsihind kõigub?
Tulenevalt viimaste aastate elektrihinna kõikumisest on pööratud üha enam tähelepanu elektri hinnale, ka elektri börsihinnale ning selle kõikumisele. Elektri börsihinna kõikumine toimub igapäevaselt, mõjutades ka tarbijate igakuiseid elektriarveid. Mis on aga elektri börsihinna kõikumise taga ning kuidas saab hoida igakuiseid kulutusi stabiilsena?
Mis põhjustab elektri börsihinna kõikumised?
Elektri börsihind on seotud erinevate teguritega, mis on pidevas muutuses. Peamine elektri börsihinna mõjutegur on elektri tootmiseks kasutatavate ressursside kättesaadavus: kui elektrit toodetakse taastuvenergiast, näiteks päikeseenergiast, on päikeselisel päeval elektri hind soodsam ning pilvisel päeval kallim. Mida rohkem on piirkonnas kasutusel taastuvenergiat, seda soodsam on piirkonnas ka elektri hind. Kui taastuvenergiat pole piisavalt, ostetakse elekter kallimatelt elektrijaamadelt, mis mõjutavad omakorda elektri hinda.
Lisaks mõjutab elektri börsihinda ka tarbimine ehk hind kujuneb nõudluse ja pakkumise tulemusena. Mida suurem on tarbimine, seda kallim on elektri hind: talvise külmaga suureneb nõudlus kütte ja elektri järele, seega suureneb ka elektri hinnatase. Veel mõjutavad hinnataset ka geopoliitilised sündmused nagu nafta hinna kõikumised ja rahvusvahelised pinged.
Kuidas tagada stabiilsed elektriarved?
Kui soovid stabiilseid elektriarveid, siis tasub kaaluda erinevaid võimalusi. Üks enamlevinud võimalusi on valida fikseeritud hinnaga elektripakett. Fikseeritud hinnaga paketid annavad tarbijale kindluse, et elektri hind püsib stabiilsena pikema perioodi vältel, sõltumata toimuvatest elektri börsihinna kõikumistest. See võimaldab tarbijal planeerida enda igakuist eelarvet ja vältida ootamatuid kulutusi. Sellegipoolest võib fikseeritud hinnaga elektripakett olla üks kallimaid lahendusi, sest need on elektrimüüjate jaoks riskantsed juhul kui elektri hind peaks ületama fikseeritud hinna.
Teine variant on kasutada universaalteenuse elektripaketti, millisel juhul määrab elektri hinna Konkurentsiamet. Sel juhul on paketi hind riiklikul tasandil fikseeritud ning õiglane hind on tagatud. Küll aga võib universaalteenuse elektripakett olla kallim kui börsipaketi puhul.
Kolmas võimalus on jätkata börsihinnaga elektripaketiga ja jälgida elektri börsihinda ning planeerida enda elektritarbimine soodsamatele aegadele, aga kasutada ka efektiivsemaid elektrilahendusi. Sel juhul on abiks targad kodused lahendused nagu energiasäästlikud seadmed ja nutikad termostaadid, mis aitavad vähendada elektritarbimist ning arvel olevat summat.
Milline elektripakett valida?
Sobiv elektripakett oleneb majapidamise suurusest, olemusest ning tarbimisharjumustest. Enamlevinud on just universaalteenusega ja börsipaketid, eriti juhul kui tarbimist on rohkem. Kui elektri tarbimine on madal, pole mõtet ka liigselt elektri hinna pärast muretseda - potentsiaalne säästmine ühe või teise paketi puhul on väike. Seevastu fikseeritud hinnaga elektripaketid tagavad meelerahu ning stabiilsuse, olenemata mõne võrra kallimast hinnast.