Maksumuudatused: kuidas mõjutab palkasid?
Eesti valitsus on teatanud uutest maksumuudatustest, mille eesmärk on riigieelarve puudujäägi vähendamine ja Euroopa finantsreeglitega kooskõlla viimine. Need muudatused hõlmavad nii tulu- kui ka käibemaksu tõstmist ning mitmete ajutiste maksude kehtestamist, mis mõjutavad nii eraisikuid kui ka ettevõtteid.
Tulumaksu ja käibemaksu tõus
Järgmise aasta alguses tõuseb füüsilise ja juriidilise isiku tulumaks 22 protsendini, ja see ei jää ainukeseks tõusuks. Valitsus plaanib tulumaksu määra tõsta 2025. ja 2026. aastal veelgi, jõudes lõpuks 24 protsendini. Käibemaksu määr tõuseb samuti, jõudes 24 protsendini juba järgmise aasta juulis.
Julgeolekumaks ja muud maksud
Lisaks tavalistele maksutõusudele kehtestatakse ka uus julgeolekumaks, mis hõlmab käibemaksu tõusu, ettevõtete kasumite 2-protsendilist maksustamist ja füüsilise isiku tulumaksu edasist tõusu. See maks on ajutine ja kehtib kuni 2028. aasta lõpuni, et rahastada riigi kaitsekulutusi. Samuti tõusevad alkoholi-, tubaka- ja bensiiniaktsiisid, mis kõik suurendavad kodumajapidamiste ja ettevõtete kulusid.
Mõju töötajatele ja ettevõtetele
Tulumaksu ja käibemaksu tõus mõjutab otseselt kõikide Eesti elanike sissetulekuid. Kõrgemad maksud tähendavad vähem raha kätte pärast maksude tasumist, mis võib vähendada tarbimist ja aeglustada majanduskasvu. Ettevõtetele tähendavad kõrgemad maksud suuremaid tegevuskulusid ja mõju konkurentsivõimele.
Avaliku sektori kärped
Valitsus on samuti teatanud kavatsusest kärpida avaliku sektori kulutusi järgneva kolme aasta jooksul, vähendades tööjõu- ja majandamiskulusid 10% võrra. See mõjutab kindlasti ka avaliku sektori töötajate palku ja töökohtade stabiilsust.
Maksumuudatuste pikem mõju
Kuigi maksumuudatused aitavad lühiajaliselt eelarvepuudujääki vähendada, on pikemaajalised mõjud palgasaajatele ja ettevõtetele keerulisemad. Tõusvad maksud võivad pärssida majandustegevust, vähendades seeläbi ka potentsiaalset maksutulu, mis omakorda mõjutab riigieelarvet. Järgnevatel aastatel on oluline hoida silma peal nii valitsuse poolt rakendatud maksupoliitikal kui ka selle mõjul igapäevaelule ja majanduskasvule.
Maksumuudatuste taustal võib oodata ka tarbimislaenude dünaamika muutumist. Kuna kõrgemad maksud vähendavad inimeste sissetulekut, võivad paljud vajada tarbimislaenu abil toetust, et toime tulla igapäevaste kulutustega või finantseerida suuremaid oste.