
Käibemaks tõuseb juulis 2025
Alates 1. juulist 2025 tõuseb Eestis käibemaksumäär 24 protsendini. Mida see muudatus tähendab igapäevatarbijale ja kinnisvaraturule? Oleme kirja pannud, kuidas maksutõus mõjutab hindu ja mida peaks enne juulit kindlasti silmas pidama.
Mis täpselt muutub alates 1. juulist 2025?
Valitsus kinnitas hiljuti otsuse, mille järgi tõuseb alates 1. juulist 2025 käibemaksumäär 22%-lt 24%-ni. Esialgu plaaniti seda tõusu ajutise meetmena nii-öelda julgeolekumaksu raames, kuid nüüd on selge – uus maksumäär jääb püsivaks. Selle kaudu soovib riik kindlustada stabiilse ja pikaajalise rahastuse kaitsekuludele, ilma et peaks tulevikus ettevõtte kasumimaksu kehtestama või inimesi maksustama alates esimesest teenitud eurost.
Kuidas käibemaksu tõus meid mõjutab?
Käibemaks on maks, mida maksame iga kord, kui ostame kaupu või teenuseid – olgu selleks toidukaup, tehnika või uus kodu. Seega puudutab käibemaksu tõus meid kõiki, sõltumata sissetulekust või elualast.
Kinnisvaraturg saab tugeva löögi
Üks valdkond, kus käibemaksutõusu mõju on eriti tuntav, on kinnisvarasektor.
Näiteks kui uue korteri hind on täna 200 000 eurot, siis alates juulist võib sama korter maksta umbes 3279 eurot rohkem, arvestades uut käibemaksumäära. See tähendab, et koduostja hakkab sama raha eest vähem saama ning laenuvõimekust tuleb suurendada.
Lisaks tuleb klientidel olla tähelepanelik – kas korteri hind sisaldab käibemaksu või lisandub see lõpphinnale? Just sellele tasub ostueelses lepingus erilist tähelepanu pöörata. Mõned arendajad võivad maksumäära muutuse üle kanda kliendi arvele, teised jätavad hinnad fikseerituks.
Mõju muudele toodetele ja teenustele
Käibemaksu tõus ei mõjuta ainult kinnisvara. Kallinevad ka kodutehnika, mööbel, riided, söögikohad ja teenused – kõik, millele kehtib üldine käibemaksumäär. Tõenäoliselt toob see kaasa hinnatõusu laine alates suvest, eriti kaupade puhul, mille hinnad on kõrgemad.
Millal ja kuidas tasub ostuotsused teha?
Kui oled planeerimas suuremat ostu, olgu see uus kodu, kodumasinad või mööbel, siis võib tark tegu olla see teha enne 1. juulit 2025. Nii saab veel kasutada tänast, madalamat maksumäära ja säästa sadu või isegi tuhandeid eurosid.
Maksutõus, millega peab arvestama
Eesti maksupoliitika liigub stabiilsuse ja suurema kaitsevõime suunas. Samas tähendab see ka seda, et tarbijal tuleb arvestada suureneva elukallidusega. Kui plaanid suuremaid oste või koduvahetust, on praegu õige aeg tegutseda – enne kui hinnad tõusevad.
Kas ootamatud kulutused tulevad valel ajal?
Kui sul on kindel plaan, aga rahaline puhver napib, võib lahenduseks olla väikelaenu või tarbimislaenu võtmine. Laen.ee pakub esmakordsel kliendil laenu kuni 10 000 € 0% intressiga kuni 6 kuuks – see tähendab, et saad oma olulised ostud enne hinnatõusu tehtud, ilma et peaksid lisakulusid kartma.