Laen.ee blogi Uudised, kampaaniad ja parimad pakkumised!
Käibemaks tõuseb 2024. aasta jaanuaris
Blogi

Käibemaks tõuseb 2024. aasta jaanuaris

2024 assta 1.jaanuarist muutub Eestis kehtiv käibemaksumäär ning hakkab kehtima varasema 20% asemel 22% käibemaks. Antud maksumuudatus mõjutab kõiki Eesti elanikke, sest käibemaksu tõus tähendab suuremas pildis ka erinevate toodete ja teenuste hinnatõusu. Blogi postituses uurime käibemaksu tõusu tagamaid ning põhjuseid.

Miks käibemaks tõuseb?

Käibemaksu tõusu 20-lt protsendilt 22 protsendini on põhjustanud mitmed Eesti riigi majanduslikud ja riiklikud tegurid. Kuna käibemaksu tõus mõjutab otseselt ja koheselt kõiki tarbijaid iga teenuse ning toote puhul, on üks olulisemaid maksutõusu põhjuseid riigieelarvesse laekuva tulu suurendamine ja jätkusuutliku majanduskasvu tagamine. Käibemaks on oluline ning stabiilne osa riigi tuludest, mille suurendamisel on võimalik investeerida avalikesse teenustesse, riigi infrastruktuuri ja toetada teisi riiklikke eesmärke. 

Lisaks on majanduslik ebakindlus, globaalsed kriisid ja muutuvad rahvusvahelised olud sundinud riike läbi vaatama oma maksupoliitikat - käibemaksu tõus võib olla osa laiemast strateegiast, mille eesmärk on tasakaalustada riigieelarvet, võidelda inflatsiooni vastu ja toetada majandusarengut. Kõrgem käibemaksumäär võimaldab riigile rohkem finantsvahendeid, millega üldist eluolu parendada.

Veel võib käibemaksu tõusu näha meetmena, mis suunab ettevõtjaid ja tarbijaid tegema teadlikumaid ning jätkusuutlikumaid valikuid. Kuna maksutõus mõjutab kõikide toodete ja teenuste hindasid, siis võime loota, et väheneb liigtarbimine, inimesed kasutavad ostetud tooteid nende eluea lõpuni ning väheneb kahjulik mõju keskkonnale.

 

Kuidas mõjutab käibemaksu tõus tavatarbijat ja ettevõtteid?

Tavatarbijatele toob käibemaksu tõus kaasa hinnatõusu erinevate kaupade ja teenuste puhul, sest ka ettevõtted peavad toime tulema suurema maksukoormusega, kompenseerides suurenenud kohustusi suurenenud tuludega. See tähendab, et suurenevad kõik igapäevased kulud, alustades esmatarbekaupadest ja lõpetades luksuskaupadega. Suurem käibemaksumäär mõjutab eriti suuremate ostude, näiteks kodutehnika, elektroonika või sõidukite soetamist: kuna hinnad on kõrgemad, siis vaatavad tarbijad tõenäoliselt enda ostukorvi kriitilisemalt üle ning otsivad võimalusi säästmiseks.

Ka ettevõtetele toob käibemaksu tõus kaasa kulude suurenemise, sest riigile makstavad maksud suurenevad. See mõjutab tõenäoliselt rohkem väikeettevõtjaid, kelle toodete või teenuste hinna korrigeerimine võib vähendada konkurentsivõimet turul. Veel suurendab maksumuudatus ka toodete sisseostu hindasid, mis võib mõjutada tarnijate ja tootjate suhteid. Samuti mõjutab ettevõtjaid ka tarbijate ostuharjumuste muutused: võrreldes varasemaga väheneb tõenäoliselt emotsiooniostude hulk ning ostud mõeldakse põhjalikumalt läbi. 

 

Käibemaksu tõus mõjutab kõiki

Käibemaksu tõus kahe protsendi võrra võib esialgu tunduda kui väike muutus, küll aga mõjutab see iga inimese igapäevaelu ning kulutusi. Sellepärast on oluline olla teadlik toimuvatest muudatustest ning mõelda ostud läbi, kulutuste planeerimisel on abiks ka kuueelarve.

Vestlus - konsultant
Tere!
Kuidas saame Teid aidata?