Laen.ee blogi Uudised, kampaaniad ja parimad pakkumised!
Suur riigilõivude tõus
Blogi

Suur riigilõivude tõus

Mis muutub ja kuidas see mõjutab?

Alates 1. juulist ootab Eesti kodanikke ja ettevõtteid ees suur riigilõivude tõus, mis mõjutab erinevaid teenuseid, sealhulgas autovahetust ja sõidueksameid. Transpordiameti teenused muutuvad kallimaks, kuna jõustuvad uued riigilõivumäärad, mis kehtestati eelmisel aastal detsembris Riigikogu poolt valitsuse usaldusküsimusega seotud muudatuste kaudu. Eestis on tava, et maksumuudatused jõustuvad vähemalt pool aastat pärast seaduse vastuvõtmist, seega algavad uued määrad teisel poolaastal.

Peamised muutused ja mõjud

 1. Mootorsõiduki omanikuvahetus

  • Praegu maksab sõiduauto omanikku elektrooniliselt muutes 48 eurot, kuid alates 1. juulist tõuseb see summa 55 euroni.

  • Teenindusbüroos omanikuvahetust vormistades tõuseb riigilõiv 61 eurolt 71 euroni.

 2. Liiklusregistri andmete muutmine

  • Elektroonilises keskkonnas tõuseb andmete muutmise tasu 18 euroni (varasemalt 16 eurot).

  • Teenindusbüroos tuleb andmete muutmise eest maksta 25 eurot (senise 20 euro asemel).

 3. Numbrimärgid

  • Registreerimismärgi väljastamise eest tuleb maksta 65 eurot (praegu 62 eurot).

Juhilubade taotlemise hinna tõus

Ka juhilubadega seotud riigilõivud tõusevad. B-kategooria juhtimisõiguse taotlemine, mis sisaldab juhiluba, teooria- ja sõidueksamit, maksab alates 1. juulist 103 eurot (praegu 86 eurot). Need, kel on juhtimisõigus aegumas, peavad e-teeninduses uute juhilubade eest maksma 23 eurot (praegu 20 eurot) ning büroos 33 eurot (praegu 26 eurot).

Erandid ja täiendavad maksumuudatused

Sõiduautode esmaregistreerimise tasud jäävad sel aastal samaks (130 eurot), kuid tõusevad 150 euroni 2025. aastal. Transpordiametil on plaan võimaldada esmaregistreerimisi ka e-keskkonnas, kus riigilõiv oleks 120 eurot.

Kulude katmine ja majanduslik mõju

Transpordiameti sõnul ei kata praegused riigilõivud enam teenuste tegelikke kulusid, mistõttu on tõus vajalik. Eelmisel aastal oli nende teenuste maht 31,5 miljonit eurot, millest suurema osa moodustasid liiklusregistri toimingud.

Transpordiameti sõnul on riigilõivude tõstmine õigustatud, kuna see peegeldab teenustega seotud kulude kasvu, nagu kütusekulu ja kindlustusmaksed.

Kellele läheb raha?

Oluline on märkida, et riigilõivudest saadav tulu laekub rahandusministeeriumi kontole, mitte Transpordiametile endale. Riigilõivude tõusu põhjuseks on teenuste osutamise tegelike kulude katmine, mitte riigikassa täitmine.

Kokkuvõttes mõjutab riigilõivude tõus paljusid teenuseid ja nende kasutajaid, mistõttu on oluline olla teadlik muutustest ja nendega arvestada.

Autolaen lisafinantseeringuks

Riigilõivude tõusuga seoses tasub nüüd vajadusel autolaenu võtmist kaaluda. Kuna autovahetus ja sellega seotud toimingud muutuvad alates 1. juulist kallimaks, võib olla mõistlik sõiduki ostu ja finantseerimist kiirendada, et vältida lisakulusid. 

Võttes autolaenu enne riigilõivude tõusu jõustumist, saate vältida kõrgemaid registreerimistasusid ja muid seotud kulusid. Seega, kui olete kaalumas auto ostu, võib praegune aeg olla soodne autolaenu taotlemiseks ja kulude optimeerimiseks.

 

Vestlus - konsultant
Tere!
Meie klienditeeninduse tööaeg on E-R: 8:00 – 20:00, L: 10:00-15:30 ja P: Suletud.
Оma küsimuse palume Teid saata klienditeeninduse e-postile klienditugi@placetgroup.ee, e-kirjas jätta enda küsimus ja kontaktandmed, et vajadusel oleks meil võimalus Teiega ühendust võtta.