Sügis on hea aeg oma kulutuste üle vaatamiseks
Sügise saabumine toob kaasa ka võrreldes suveperioodiga tihti rahulikuma ja rutiinsema aja - lapsed on suundumas kooli, vanematel töörütm taastub ning koduseinte vahel veedetakse rohkem aega. Suve tegevustega kaasnevad üldiselt ka suurenenud kulutused ning tihti pole inimestel ka täpselt ülevaadet selle kohta, kui palju on tegelikult erinevate tegevuste või asjade peale raha kulunud. Kuna sügis on justkui uus algus, tasub üle vaadata ka enda kulutused ning seada eesmärke järgmiseks perioodiks.
Kuidas alustada kulutuste üle vaatamist?
Kulutuste üle vaatamise eesmärk on saada aimu, millised on igakuised kulutused ning kust on võimalik kokku hoida. Kulutuste üle vaatamine koosneb kolmest sammust:
Sea endale eesmärk
Enne kulutustesse sukeldumist pane kirja eesmärk või eesmärgid, miks soovid enda kulutusi vähendada või kontrolli all hoida. Kui soovid säästa mõne unistuse, reisi või suurema väljamineku jaoks, siis pane see endale kirja. Kulutuste kontrolli all hoidmine ja eelarve pidamine eeldab suurt tahet ja järjepidevust - on hea, kui oled seadnud endale ka kindlad eesmärgid, millega end motiveerida.
Pane kirja sissetulekud ja väljaminekud
Kulutuste üle vaatamist alusta enda sissetulekute kirjapanekust. Sissetuleku ehk tulu moodustavad lisaks palgale ka lastetoetus, üüritulu, stipendiumid ja teised raha sisse toovad tegevused. Kui tulud on tõenäoliselt igal kuul sarnased, siis keerulisem on kirja panna väljaminekud, mis võivad igal kuul erineda.
Väljaminekute ehk kulude kirja panemisel on oluline märkida ära kõik kulud võimalikult detailselt, olenemata kulunud summast. Nii on võimalik saada parem ülevaade sellest, kuhu raha reaalselt kulub. Kulude märkimiseks on olemas erinevaid rakendusi nii veebis kui internetipangas, ent võimalik on järge pidada ka isetehtud tabeli abil.
Üldiselt jaotatakse kulutused vastavalt kulutuse eesmärgile, näiteks:
• Toit
• Vaba aeg
• Sideteenused
• Eluase
• Laenud ja liisingud
• Lapsed
• Transport
• Meelelahutus
• Lemmikloom
• Ravimid
• Riided, jalatsid ja aksessuaarid
Koosta eelarve
Kui sissetulekud ja väljaminekud on selged, on aeg koostada eelarve. Olles liigitanud erinevad väljaminekud kategooriatesse, on tõenäoliselt näha kohti, kuhu on kulunud ebamõistlikult palju raha - eelarve koostamine aitab saada kõik kulutused kontrolli alla ning vähendada ebavajalikke kulutuste osakaalu. Kui aga selliseid kulutusi ei esine ja väljaminekuid pole võimalik vähendada, tasub mõelda võimalustele oma sissetuleku suurendamiseks.
Eelarve koostamisel sea erinevatele kuludele limiidid - kui eluaseme või laenukulusid pole võimalik nii palju vähendada, siis kulutusi toidule või meelelahutusele on võimalik kontrolli all hoida. Lisaks saad planeerida eelarvesse ka suuremad üritused, mis nõuavad ka suuremaid väljaminekuid. Nii saad olla kindel, et rahaasjad on kontrolli all ning eelarve ei ületa limiite.
Ootamatute kulutustega on abiks Placet krediitkaart
Isegi kui oled koostanud eelarve enda kulutuste kontrolli all hoidmiseks, juhtuvad siiski ka ootamatused, mis võivad nõuda kiireid ja suuri väljaminekuid. Selleks puhuks on abiks Placet krediitkaart, mille vormistamine on tasuta, mida on võimalik kasutada nii poes, pangaautomaadis kui veebis ja mis võimaldab teenida enda ostudelt 2% raha tagasi.
Placet krediitkaart on garantii ootamatute kulutustega toime tulekuks - intressi maksad vaid kulutatud summa pealt, seega ei pea muretsema igakuiste püsikulude pärast. Loe Placet krediitkaardi kohta rohkem ja telli see Laen.ee kodulehelt.
Uutele klientidele, kes esimest korda tellivad Valge krediitkaardi, kaks esimest kuud 0% ja esimene arve tuleb alles 3 kuu pärast.