Laen.ee blogi Uudised, kampaaniad ja parimad pakkumised!
Mis on skooring ning kuidas saada pakkumine parimate tingimustega?
Blogi

Mis on skooring ning kuidas saada pakkumine parimate tingimustega?

Kui klient tahab võtta kiirlaenu, autolaenu, tarbimislaenu võimalust, siis vaatavad laenuandjad skooringut. Skooring on statistiline ja automaatne hindamissüsteem, mille abil saavad laenuandjad kindlaks teha, kui suure tõenäosusega esineb laenu taotlejal aasta jooksul maksehäireid. Arvutamisel kasutatakse varasemaid andmeid isiku maksehäiretest, kinnisvarast, ettevõtlusaktiivsusest ning tegutsemisest krediiditurul.

Mida kõrgem on skooring, seda suurema tõenäosusega satub see isik maksehäiretesse ehk krediidiandmise risk on kõrge. Seega laenu taotlemisele aitab kaasa madal skooringu tase. Järgnevalt jagame soovitusi, kuidas saada laenupakkumine parimate tingimustega.

Laenu võtmisel tuleb hinnata krediidi kulukuse määra

Laenu võttes tuleks kindlasti küsida pakkumisi mitmelt erinevalt pakkujalt ning neid omavahel võrrelda. Laenamisel kipuvad kliendid vaatama ainult laenu intressi, kuid tegelikult on olulisem näitaja hoopiski krediidi kulukuse määr, mis näitab kulusid, mis tuleb kliendil tasuda. Adekvaatseks analüüsiks tuleb jälgida, et laenusumma, periood ja tagasimaksete kuupäev oleksid igas taotluses samad.

Kuidas hinnata krediidi kulukuse määra?

Kulukuse määra hindamiseks tuleb aluseks võtta laenusumma, -periood, intressimäär aastas, lepingutasu ning nende põhjal arvutada intressimaksed kokku. Summale tuleb liita ka muud kulud ning välja arvutada kokku tagasi makstav summa. Selle põhjal saab välja arvutada krediidi kulukuse määra. Eelistada tuleks pakkumist, mille puhul on krediidi kulukuse määr kõige madalam. Silmas tuleb pidada ka seda, et Eestis on kehtestatud ka maksimaalne lubatud krediidi kulukuse määr. 02.01.2023 seisuga oli see 45,93%.

Mõtle hoolega läbi, kas laenu on vaja võtta

Laenu võtmisel tasuks kindlasti läbi vaadata palju erinevaid pakkumisi ning valida endale just sobivaim. Laenu tuleks võtta vaid kindlal vajadusel ning hinnata tuleks kindlasti krediidi kulukuse määra. Oluline on silmas pidada, et laenu oleks võimalik õigel ajal tagasi maksta ning arvestada tuleks ka ootamatustega, mis võivad ellu tulla. Samas tuleb meeles pidada, et maksehäirete puhul tuleb kindlasti ühendust võtta laenuandjaga ning küsida maksepuhkust või hoopiski maksepikendust. Laenuotsus peaks olema korralikult läbi mõeldud, et vältida olukorda, kus ei ole võimalik laenumakseid tagasi teha.

Hoia oma rahaasjad korras, et saada laenu headel tingimustel

Laenu saamiseks tasub hoida oma rahaasjad korras - näiteks vältida võlgu ja suuri laene, sest need mõjuvad negatiivselt skooringule. Kui isiku rahaasjad on korras, siis on võimalik saada laen väga headel tingimustel. Enne laenamist tutvu kindlasti laenu tingimustega.

Vestlus - konsultant
Tere!
Kuidas saame Teid aidata?