Liiklusregistrist sõidukite kustutamine - muutub lihtsamaks ja kiiremaks
Kliimaminister Kristen Michal on algatanud eelnõu, mille eesmärk on lihtsustada ja kiirendada sõidukite kustutamist liiklusregistrist. See samm on suunatud liiklusregistri korrapärasemaks muutmisele ja sõidukite kogumise ning töötlemise protsesside selgemaks muutmisele.
Praegu seisab liiklusregistris ligikaudu 300 000 peatatud staatusega sõidukit, mille puhul pole tihti teada, kas need veel üldse eksisteerivad. Uute muudatustega soovitakse selliste sõidukite arvu vähendada, muutes omanikele nende sõidukite registrist kõrvaldamise lihtsamaks. Lisaks on eesmärk vältida edaspidi olukorda, kus register on ülekoormatud.
Ametlikku lammutustõendit pole enam vaja
Seni oli sõidukite registrist kõrvaldamine ilma ametliku lammutustõendita olnud võimatu. Uute plaanide kohaselt saavad sõiduki omanikud esitada taotlusi sõidukite kustutamiseks registrist, kui sõiduk on hävinenud või selle asukoht on teadmata. Selline menetlus on võimalik kuni 2025. aasta lõpuni ilma igasuguse riigilõivuta. Alates 2026. aasta novembrist rakendub automaatne kustutamine neile sõidukitele, mille registrikanded on olnud peatatud enam kui seitse aastat.
Sõiduki staatus peab olema selge
Muutused hõlmavad ka sõiduki registrikande peatamise protsessi. Varasem automaatne peatamine kahe aasta möödumisel peale tehnoülevaatuse ja liikluskindlustuse kehtivuse lõppemist asendub nüüd süsteemiga, kus omanik peab aktiivselt otsustama sõiduki saatuse – kas müüa, viia lammutuskotta või registrist ajutiselt eemaldada. Sõiduki ajutiseks eemaldamiseks registrist on võimalik taotleda kuni kaheaastast perioodi, mida saab vajadusel pikendada.
Romudest vabanemine muutub mugavamaks
Lisaks liiklusseaduse muudatustele näeb eelnõu ette ka jäätmeseaduse täiendamist, et muuta romusõidukite äraandmine lihtsamaks ja läbipaistvamaks. Nüüd saavad inimesed seaduslikult ära anda need sõidukid, mis on juba registrist kustutatud, kuid asuvad endiselt nende kinnistul ja ei ole nende nimel. See samm on mõeldud ära hoidma romusõidukite ärilisel eesmärgil kogumist, mistõttu selliste sõidukite eest tasu ei maksta. Jäätmekäitlejad on kohustatud vastu võtma ka osaliselt lammutatud sõidukid, mis muudab protsessi veelgi sujuvamaks.
Kristen Michali sõnul on eesmärk mitte ainult kehtivate nõuete täpsustamine, vaid ka romusõidukite kogumise ja töötlemise protsesside selgemaks ja ühtlasemaks muutmine. Muudatused liiklus-, jäätmeseaduses ja riigilõivuseaduses on suunatud nii omanikele kui ka jäätmekäitlejatele selguse loomisele ja protsesside sujuvamaks muutmisele.
Need uuendused hakkavad jõustuma pärast seaduse ametlikku vastuvõtmist ja on mõeldud nii sõidukite omanikele kui ka jäätmekäitlejatele, pakkudes lihtsamaid ja kiiremaid viise sõidukite käsitlemiseks.
Uue auto soetamine
Laen.ee pakub kiiret võimalust taotleda autolaenu, et soetada uus sõiduk või rahastada muid vajalikke kulutusi, mis võivad kaasneda sõiduki registrist kustutamise või uue sõiduki soetamisega. See võimaldab sõidukite omanikel kiiresti ja mugavalt lahendada rahalisi küsimusi, mis tekivad seoses sõiduki ostuga.