Laen.ee blogi Uudised, kampaaniad ja parimad pakkumised!
Kinnisvaraturg 2024: olukord on ärev
Blogi

Kinnisvaraturg 2024: olukord on ärev

Kui heidame pilgu kinnisvarasektori arengule viimastel aastatel, tõuseb esile kaugtöö ja tehnoloogilise arengu mõju. Euribori kasv on samuti oluline mõjutaja, nagu ka Ukraina konflikti mõjud.

Büroo- ja äripinnad on tühjad

 Büroopindade sektoris on märgatav suundumus, kus vanemate B- ja C-kategooria hoonete puhul suureneb tühjade ruumide hulk, mõnel juhul ulatudes kuni 50%ni. Seevastu lao- ja tootmisruumide turul näeme logistikaettevõtete laienemist ning e-kaubanduse ja Aasia tarneahelatest sõltumatuse kasvu, mis mõjub positiivselt. Uute logistikahoonete ja multifunktsionaalsete äripindade üürihinnad kõiguvad vastavalt 5,5–7 eurot ruutmeetri kohta ja 10–12 eurot ruutmeetri kohta.

 Investeeringute uued tuuled

Viimase kümnendi jooksul on täheldatud kapitali kulude langustrendi globaalselt, viidates kinnisvarainvesteeringute väärtuse kasvule. COVID-19 kriisi ajal nägime keskpankade lõdvendavat rahapoliitikat ja valitsuste suuri laene majanduse toetuseks. Eestis tõi pensionireform turule olulise rahasüsti, mis elavdas tarbimist ja kergitas kinnisvaratehingute hindu, tuues kaasa varade kiire hinnatõusu.

 Pankade kaalutletud laenupoliitika on aidanud hoida kinnisvaraturu ülekuumenemist. Samas, viimaste aastate arengud, nagu varade väärtuse tõus ja tootluste langus, on tehingute sooritamise keerulisemaks muutnud. Vanad äriplaanid enam praegustes tingimustes ei toimi, kuna tootlused on langenud laenukulude tasemele.

 Maade müük- vastuvoolu ujuv turusegment

 Erinevalt enamikust kinnisvarasegmentidest on maade ja hoonestamata kinnistute turg tõusuteel, peamiselt tänu sellele, et neid ostetakse sagedamini ilma pangalaenuta. Inflatsioon ja majanduslik ebakindlus teevad hoonestamata maatükkidest atraktiivse investeeringu vara säilitamiseks ja kasvatamiseks.

 Kinnisvaraturu reformivajadused

 Regionaalareng ja pikaleveninud ehitustööd linnades on peamised murekohad, mis mõjutavad kinnisvaraturgu negatiivselt. Rohesertifikaatide tõus trendina ja välisettevõtete nõuded rohesertifitseeritud hoonetele on aga positiivsed arengud, mis soodustavad jätkusuutlikku arendustegevust.

 Riigi ja omavalitsuste tasandil on vaja läbi viia mitmeid reforme, nagu maamaksu süsteemi uuendamine, ehitusõiguse regulatsioonide ajakohastamine, üüritulu maksustamise parandamine eraisikutel ja kinnisvaranõustamisteenuse regulatsiooni kehtestamine, et toetada kinnisvarasektori jätkusuutlikku arengut.

 Sellistes tingimustes on kinnisvaraomanikel aeg oma varade eest hoolitseda, tehes parendusi ja olles hoolivamad üürnike suhtes, et navigeerida edukalt läbi muutuva majanduskeskkonna.

Hüpoteeklaen ehk laen kinnisvara tagatisel võimaldab Sul võtta laenu suuremas summas ning pikema tagasimakse perioodiga. Laen.ee hüpoteeklaenul on paindlikud tingimused!

Vestlus - konsultant
Tere!
Meie klienditeeninduse tööaeg on E-R: 8:00 – 20:00, L: 10:00-15:30 ja P: Suletud.
Оma küsimuse palume Teid saata klienditeeninduse e-postile klienditugi@placetgroup.ee, e-kirjas jätta enda küsimus ja kontaktandmed, et vajadusel oleks meil võimalus Teiega ühendust võtta.