Laen.ee blogi Uudised, kampaaniad ja parimad pakkumised!
Euribori oodatav langus 2024. aastal: mida see tähendab?
Blogi

Euribori oodatav langus 2024. aastal: mida see tähendab?

2024. aasta majandusprognoosid on hakanud kajastama optimistlikke ennustusi euribori languse osas, mida finantsturud pikisilmi ootavad. Ekspertide sõnul võime sel aastal täheldada euribori langust, kuid selle positiivne mõju majandusele ja inimeste igapäevaelule ei pruugi ilmneda kohe, vaid võib aega võtta.

 

Euribor on pikalt olnud tõusutrendis

 Alates 2022. aasta keskpaigast on Euroopa Keskpank (EKP) järk-järgult tõstnud intresse. Need muutused on juba mõjutanud Eesti inimesi ja ettevõtteid - laenud on muutunud kallimaks ja tarbimisvõimalused vähenenud. Näiteks kuue kuu euribori tõus kuni 4%ni on tõstnud 100 000 euro suuruse laenu kuumakseid kuni 250 euro võrra, mis on oluliselt mõjutanud inimeste igakuiseid eelarveid.

 Läheb lihtsamaks

 Kuid 2024. aastaks prognoositakse olukorra muutumist. Keskpank, mis on seni keskendunud inflatsiooni ja töötuse näitajatele, on lõpuks alustanud intressimäärade alandamist. See on tingitud asjaolust, et inflatsioon on hakanud stabiliseeruma lähemale 2% eesmärgile ning töötuse määr ei ole oluliselt tõusnud.

 Ootused euribori languse suhtes peegeldavad lootust, et intressikulude vähenemine muudab laenud jälle soodsamaks, mis omakorda annab inimestele rohkem rahalisi vahendeid ja võib elavdada majandust. See võib kaasa tuua aktsiaturgude elavnemise, kuna ettevõtete kasumivõimalused paranevad.

 Aprillis toimunud Eesti Panga regulatsioonimuudatused, mis suurendasid maksimaalset laenusummat, on andnud inimestele võimaluse taas suuremaid eluasemeoste teha. See võib lõppkokkuvõttes aidata kaasa kinnisvaraturu elavdamisele, kuigi selle aasta mõju võib veel tagasihoidlik olla.

 Euribori mõju võtab aega

 Kuigi euribori langus on oodatud uudis, tuleb arvestada, et selle mõjud ei pruugi olla kohesed. Laenumaksete kohandamisel läheb aega ja suurem majanduslik mõju võib avalduda alles aasta teises pooles või isegi järgmisel aastal. Seega, kuigi euribori langus on positiivne sündmus, peaksid inimesed ja ettevõtted olema valmis selleks, et selle täielik mõju jõuab kohale viiteajaga.

 Nii finantsanalüütikud kui ka tavalised kodanikud jälgivad põnevusega, kuidas need prognoosid tegelikkuseks saavad, ja kuidas need mõjutavad nii kohalikku kui ka laiemat majanduskeskkonda.

 Laenud muutuvad soodsamaks

 Euribori eeldatava langusega kaasnev võimalus taas soodsamatel tingimustel laenata on erakordselt oluline uudis kõigile, kes kaaluvad laenutoodete kasutamist. Inimesed, kes on oodanud õiget hetke suuremate investeeringute tegemiseks või oma kodu ostmiseks, leiavad nüüd turult soodsamaid tingimusi. Samuti võib see olla suurepärane aeg ettevõtetele, kes soovivad laiendada või uuendada oma tegevust. 


Kõikide laen.ee laenudega saab tutvuda meie kodulehel.

Vestlus - konsultant
Tere!
Kuidas saame Teid aidata?