Laen.ee blogi Uudised, kampaaniad ja parimad pakkumised!
Kui palju kasvatab uus käibemaks hindu tegelikult?
Blogi

Kui palju kasvatab uus käibemaks hindu tegelikult?

Alates 1. jaanuarist 2024 on Eestis jõustunud käibemaksu tõus, mis viib maksu määra seniselt 20% tasemelt 22%-le. See muudatus avaldab mõju igapäevaelule, kuna toob kaasa toodete ja teenuste hindade tõusu. Selles blogiartiklis arutleme, kuidas käibemaksu tõus mõjutab tarbijate rahakotti ja ostukorvi.

 

Tooted ja teenused kallinevad

 Käibemaksu tõus toob kaasa hindade tõusu erinevatel toodetel ja teenustel. See tähendab, et inimesed peavad kulutama rohkem raha igapäevaste vajalike asjade ostmiseks, nagu toit, riided, kütus ja palju muud. Suurenenud kulutused võivad raskendada eelarve planeerimist ja panna inimesed otsima võimalusi, kuidas oma rahakotti säästa. Oluline on siinkohal teadvustada, et käibemaks sisaldub pea kõikides toodetes ja teenustes, kuigi me seda sageli eraldi ei arvesta või vaata.

 Käibemaksu tõusu tõttu muutuvad tooted ja teenused kallimaks, mis võib muuta tarbijad ettevaatlikumaks ja teadlikumaks oma ostude tegemisel. Inimesed võivad hakata otsima rohkem allahindlusi, sooduspakkumisi ja alternatiivseid tooteid, et säästa raha. 

 

Näiteks, kui olete harjunud ostma 50-eurose väärtusega poekorvi, siis tuleb nüüd maksta selle eest 0,69 eurot rohkem. Suuremate ostude korral võib hinnatõus olla märkimisväärsem. Kui soovite osta uue auto, näiteks 29 060-eurose, siis käibemaksu osa sellest hinnast suureneb 396,09 euro võrra.

 

Kauplused reageerivad käibemaksu tõusule erinevalt. Mõned kauplused otsustavad hinnatõusu edasi lükata või teha seda järk-järgult, samas kui teised muutsid hindu alates uue aasta algusest. See tähendab, et tarbijad peavad olema valmis hindade tõusuks erinevatel aegadel, pikema aja jooksul.

 

Suured ostud tuleb planeerida

 Suurema ostu, nagu näiteks auto või kinnisvara soetamine, hindade tõus võib tähendada märkimisväärseid lisakulusid. Inimesed, kes planeerivad suuremaid oste, peavad olema valmis maksma rohkem käibemaksu, mis võib mõjutada nende eelarvet ja finantsolukorda.

 Lisaks tarbekaupadele mõjutab käibemaksu tõus ka kinnisvara hinda. Käibemaksu tõus mõjutab ka kinnisvara turgu, kuna see suurendab korterite ja majade hindu. See võib muuta kinnisvara soetamise keerulisemaks ja mõjutada ka eluasemelaenu saamise võimet. Näiteks korteri ostul, mille hind on 150 000 eurot, tõuseb käibemaksu osa uuest aastast veel 2044,50 eurot. See võib tekitada märgatavaid lisakulusid ja mõjutada ka eluasemelaenu võtmise võimekust.

 

Seega saab öelda, et käibemaksu tõus mõjutab pea kõiki tooteid ja teenuseid ning tarbijad peaksid olema valmis hindade tõusuga alates 2024. aasta jaanuarist. Hoolikalt jälgides hindade muutusi ja planeerides oma ostud ette, on võimalik minimeerida käibemaksu tõusu mõju oma rahakotile ja leida viise, kuidas säilitada oma igapäevane ostukorv ilma suurte lisakuludeta.


Arvuta oma ostude käibemaksu ise- Käibemaksu kalkulaator 2024.  

Vestlus - konsultant
Tere!
Meie klienditeeninduse tööaeg on E-R: 8:00 – 20:00, L: 10:00-15:30 ja P: Suletud.
Оma küsimuse palume Teid saata klienditeeninduse e-postile klienditugi@placetgroup.ee, e-kirjas jätta enda küsimus ja kontaktandmed, et vajadusel oleks meil võimalus Teiega ühendust võtta.