Jaanipäev 2024 - traditsioonid ja kombed
Jaanipäev on Eestis üks vanimaid ja oodatumaid pühasid, mille tähistamine ulatub ajaloos kaugele paganlikku aega. Püha on seotud suvise pööripäevaga, kui loodus on täies õitsengus ja päevad on pikad. Jaanipäeva nädalal, päikese loojudes hilisõhtul, ei lähe ööd päris pimedaks, vaid maad katab vaid videvik.
Suvine pööripäev ehk suvine päikeseseisak toimub igal aastal 20. või 21. juunil, mil päev on põhjapoolkeral kõige pikem ja öö kõige lühem. Sellest päevast alates hakkavad ööd taas pikemaks ja päevad lühemaks muutuma.
Jaanipäeva tähistamine Eestis
Jaanipäeva tähistamine oli oluline juba enne ristiusu levikut Eestisse ja see paganlik traditsioon on säilinud tänapäevani. Alates 1919. aastast langeb jaanipäev kokku ka Võidupühaga, millega mälestatakse Eesti vägede võitu Võnnu lahingus sakslaste üle.
Jaanipäeva traditsioonid ja kombed
Jaanipäevaks on rahvaliku ütluse kohaselt kõrgeks kasvanud rohi, tähistades suvise heinateo algust. 23. juunil. Jaaniõhtu on olnud aastasadu eriline pidupäev, mil lapsed võivad õues mängida kuni varajase päikesetõusuni, noored armastajad otsivad koos sõnajalaõit ja vanavanemad saavad lõkke ääres keha soojendada ning vaimu värskendada.
Jaanituli on vana traditsioon
Jaanituli on jaanipäeva keskmeks. Inimesed teevad pikalt ettevalmistusi, kogudes kokku puud ja kasutusest läinud puitesemed, millest suur lõke ehitada. Legendi järgi võisid need, kes jaanitulele ei läinud, saada halva õnne osaliseks.
Peotuju tõstmiseks on eestlased aastasadade jooksul välja mõelnud mitmeid põnevaid tegevusi. Jaaniõhtul lauldakse ja tantsitakse ning julgemad proovivad rammu üle jaanitule hüpates. Koos soojeneva ilmaga muutuvad ka südamed soojemaks, ja nagu vanarahva uskumuste kohaselt, on jaanipäeva õhtu see aeg, mil neidudel on võimalik oma tulevast unes näha. Noormehed peaksid sel õhtul üles näitama oma huvi ja andma endast parima, et neidude unenägudesse pääseda. Romantilisemad paarid suunduvad metsa sõnajalaõit otsima, mis uskumuste järgi tähistab armastust. Kuigi sõnajalaõit tegelikult ei eksisteeri, on see siiski sümbol armastusest ja õnnest.
Kui sõnajalaõit ei leita, on vähemalt võimalus näha jaaniusse, mis on samuti omaette maagiline kogemus. Need väikesed helkivad ussikesed, mis suudavad bioluminestsentsi abil valguse luua, pakuvad omaette põnevat vaatepilti.
Jaanipäeva peod 2024
Jaanipäev toob endaga kaasa ühised hetked pere ja sõprade seltsis, looduse ilu ja lõkke ääres veedetud aega. See on püha, mis ühendab traditsioonid ja kaasaegse elu, luues nii meeldejäävaid mälestusi kõigile osalejatele.
Sel aastal toimub pea igas Eesti suuremas linnas ja vallas mitmeid toredaid jaanipidusid.
Pühajärve jaanituli- toimub 22.-23. juuni 2024.
Valgeranna jaanituli- toimub 23. juuni 2024.
Rae valla jaanituli- toimub laupäeval, 22. juuni 2024.
Rakvere linna jaanituli- toimub 21. juuni 2024 Rakvere vallimäel.
Hageri küla jaanituli- toimub 22. juuni 2024.
Tartu valla jaanituli- 22. juuni 2024 Vasula puhkealal.
Karujärve jaanituli- toimub 24. juuni 2024 Karujärve kämpingus Saaremaal.