Elektriarvetele tuleb lisatasu
Eesti elektriturg seisab silmitsi märkimisväärse muutusega. Peagi lisandub elektriarvetele uus lisatasu, mis on tingitud Eesti lahkumisest Venemaa elektrivõrgust. See muudatus ei ole aga energiamüüjate poolt vastu võetud heakskiiduga.
Eesti vähendab sõltuvust imporditud energiast
Ajal, mil Eesti üritab vähendada oma sõltuvust imporditud energiast ja suurendada taastuvenergia kasutust, nagu tuule- ja päikeseenergia, tekib paratamatult vajadus usaldusväärsete reservvõimsuste järele. Need on hädavajalikud, et tagada energia pidev kättesaadavus ka siis, kui taastuvenergia allikad ei tooda piisavalt elektrit.
Rikkeid on olnud varasemalt palju
Viimase aasta jooksul on toimunud mitmeid rikkeid, nagu näiteks Auvere soojuselektrijaamas, mis on esile tõstnud probleeme olemasoleva süsteemi piirangutega. Sellistel puhkudel ei suuda Eesti hetkelised reservid alati vastata kiiretele vajadustele, mis on toonud kaasa vajaduse osta kallist lisaelektrit naaberriikidest.
Selle probleemi lahendamiseks on välja töötatud uus mehhanism – võimsusreservide turg. Alates järgmisest aastast on plaanis reservvõimsused kindlustada juba päev ette, mis peaks aitama efektiivsemalt juhtida elektrivõrku ja vältida ootamatuid puudujääke. Siiski, see süsteem nõuab energiatootjatelt suuremaid kulutusi ja pikemat planeerimist, mis omakorda tõstab tootmiskulusid ja elektri hindu tarbijatele.
Elektrimüüjad on murelikud
Elektrimüüjad on väljendanud tõsist muret, et uue süsteemi kulud lükatakse neile. Kuigi praegu katab iga müüja oma portfelli ebabilanssi ise, nõuab uus süsteem neilt lisaks teenustasu maksmist reservvõimsuste hoidmise eest. See on viinud mitmed firmad, sealhulgas Eesti Energia ja Alexela, pöörduma kohtusse, väites, et need kulud peaksid minema võrgutasude alla, mitte jääma nende kanda.
Elering, süsteemihaldurina, põhjendab oma otsust sellega, et tasakaalustamistasu võrgutasusse lisamine ei oleks efektiivne, viidates Euroopa regulaatorite hinnangule. Kompromissina valmistab kliimaministeerium ette seadust, mis lubaks elektriarvetel näidata bilansiteenuse kulu eraldi real, aidates sellega tarbijatel paremini mõista oma elektriarveid.
Seega, kuigi muutus toob kaasa teatud väljakutsed, on selle eesmärk tagada stabiilsem ja usaldusväärsem elektrivarustus Eestis. Kuidas see aga tarbijate elektriarveid mõjutab, saab näha mõne aja pärast.
Kui elektrikulud on suured
Kui elektrikulud on ootamatult suured, võib tarbimislaen osutuda ajutiseks lahenduseks finantsilise koorma leevendamiseks. Laen.ee tarbimislaen on paindlik laen, mida saab kasutada mitmesuguste kulude, sealhulgas kõrgete kommunaalarvete katmiseks.