Laen.ee blogi Uudised, kampaaniad ja parimad pakkumised!
Automaksu kalkulaator: arvuta täpne summa
Blogi

Automaksu kalkulaator: arvuta täpne summa

Alates 1. jaanuarist 2025 kehtib Eestis uus automaks, mille eesmärk on suunata inimesi keskkonnasõbralikumate valikute poole ja vähendada transpordisektori negatiivset keskkonnamõju. 

Automaks hõlmab nii registreerimistasu kui ka aastamaksu, mis rakenduvad kõigile liiklusregistrisse kantud sõidukitele. Oleme teinud ülevaate sellest, kuidas see maksustamissüsteem töötab ja kuidas uus mootorsõidukimaksu kalkulaator võimaldab igal sõidukiomanikul täpselt arvutada, kui suur on konkreetse sõiduki maksu kohustus.

Milliste sõidukite omanikud peavad automaksu maksma?

Automaksu peab tasuma isik, kes on sõiduki omanik või vastutav kasutaja ning kes on kantud liiklusregistrisse. See tähendab, et maksu maksab iga inimene või ettevõte, kes omab või kasutab sõidukit vastutaval alusel, näiteks liisingufirma puhul. Automaks on sõidukipõhine, nii et igal sõidukil on oma arvestuslik maksusumma.

Registreerimistasu ja aastamaks – kuidas need erinevad?

  1. Registreerimistasu: seda maksu tuleb maksta uue või kasutatud sõiduki esmakordsel registreerimisel Eestis või esimesel omanikuvahetusel pärast 2025. aasta algust. Registreerimistasu määramisel arvestatakse nii sõiduki CO2 heitmeid kui ka täismassi, mis motiveerib inimesi eelistama madalama keskkonnamõjuga sõidukeid. Registreerimistasu tasutakse enne liiklusregistrisse kandmist ja selle kogumist haldab Transpordiamet.

  2. Aastamaks: aastamaks tuleb tasuda kaks korda aastas – juunis ja detsembris. See kohaldub kõikidele liiklusregistrisse kantud sõidukitele, olenemata nende kasutamisest. Aastamaks koosneb baasosast, CO2 komponendist ja täismassist. Aastamaksuga motiveeritakse inimesi hoidma vanemaid sõidukeid kauem kasutuses, kuna maksumäär väheneb vastavalt sõiduki vanusele.

Automaksu arvutamine

Automaksu summa arvutamisel lähtutakse kolmest peamisest komponendist:

  • Baasosa: registreerimistasul on baasosa 150 eurot sõiduautodele ja 300 eurot kaubikutele. Aastamaksu baasosa on 50 eurot.

  • CO2 komponent: automaks tõuseb vastavalt sõiduki CO2 heitmetele. Mida suuremad heitmed, seda suurem on maksu komponent (nt üle 200 g/km puhul 50 €/g registreerimistasu puhul).

  • Täismassi komponent: kui sõiduki täismass ületab teatud piirid (2000 kg tavaautodel, 2400 kg elektriautodel), lisandub iga täiendava kilogrammi kohta maks.

Kuidas automaksu kalkulaator aitab?

Uus automaksu kalkulaator on loodud selleks, et iga sõidukiomanik saaks täpselt ja mugavalt arvutada oma automaksu suuruse, sisestades sõiduki registrinumbri. Kalkulaator kasutab liiklusregistri andmeid, arvestades automaksu komponente ja sõiduki tehnilisi näitajaid, et anda täpne ülevaade maksumusest.

Automaksu erandid ja erisused

  • Vanemate sõidukite madalam maks: vanusekordaja arvestab sõiduki vanust ja vähendab registreerimistasu alates viiendast aastast, jõudes 20-aastase sõiduki puhul 5%-ni uue sõiduki maksust.

  • Vabastused ja toetused: erinevate erandite hulka kuuluvad alarmsõidukid ja puuetega inimeste sõidukid, millele kehtib toetus.

Automaks hakkab kehtima 2025. aastal

Eestis 2025. aastal kehtima hakkav automaks on Euroopa keskkonnaeesmärkidega kooskõlas ja julgustab keskkonnateadlikke valikuid. Registreerimis- ja aastamaksu süsteem aitab suunata autoostjaid madalama keskkonnamõjuga sõidukite poole. Automaksukalkulaatori abil saavad sõidukiomanikud hõlpsasti kontrollida oma tulevast maksukohustust ning arvestada seda sõidukite ostuotsustes.

Kui autokulud kasvavad liiga suureks

Automaksu lisandumine paneb autoomanikke senisest rohkem mõtlema igakuisele kulule, mida sõiduki omamine endaga kaasa toob. Sellisel juhul võib abiks olla autolaenu võtmine. Autolaenu tingimustega saab lähemalt tutvuda laen.ee kodulehel.

Vestlus - konsultant
Tere!
Kuidas saame Teid aidata?